Mali ste pekný víkend? Oddýchli ste si, boli ste s najmilšími? A keď sa blíži nedeľný večer, objaví sa nervozita, podráždenosť, nepokoj a stiahnutý žalúdok?
Čím viac sa nedeľný večer chýli ku koncu, tým sú pocity nepohodlia silnejšie?
Možno sa u vás udomácnil syndróm nedeľného popoludnia – alebo aj inak “Nedeľné strašenie”.
Nedeľné strašenie je forma úzkosti z očakávania a zahŕňa nervozitu a strach z niečoho, čo sa ešte nestalo: väčšinou z pracovných dní, ktoré máme pred sebou.
Možno to nie všetci máme v nedeľu, niekto môže pracovný týždeň začínať aj v utorok, no pocit nepohodlia a nejaký ten stres môžme mať spoločný. Dobré je vedieť, že je to v podstate normálne a má to väčšina pracujúcej populácie (viac ako 80%).
Aké sú možné príčiny?
- Možno nenávidíte svoju prácu alebo ste v toxickom pracovnom prostredí a už nejaký čas vás pomaly požiera.
- Možno sa vám nepáči ako sa vyvíja vaša súčasná kariéra.
- Možno sa o seba dostatočne nestaráte a váš stres a osobný život presakuje do vášho pracovného života.
- Možno máte toho jednoducho príliš veľa v práci a váš life-work balance tým trpí.
Ak sa vám takýto pocit úzkosti a nepohodlia opakuje, je čas na sebareflexiu. Pomôže vám zistiť, čo sa deje pod povrchom, čo spúšťa túto úzkosť a môže pomôcť rozlíšiť medzi obyčajným prípadom nedeľného strašenia a niečím vážnejším, čo by si mohlo vyžadovať intenzívnejšiu pozornosť.
Čo teda robiť, aby sa nám zbytočne neprilievalo do pohára so stresom, ktorý sa bude aj tak postupne plniť počas týždňa?
1. Skúste zúžiť to, na čo sa váš pocit nepohodlia vzťahuje.
Je to meeting, ktorý máte v pondelok? Nedokončená úloha z minulého týždňa? Čaká vás nepríjemná komunikácia hneď zrána?
Ak je to niečo konkrétne – viete sa na to pripraviť?
Ak sa úzkosť viaže na niečo, čo ste nestihli dokončiť, nestratí sa, pokým to nejako nevyriešite. Vyčleňte si 15min, vezmite si papier a pero a spíšte si veľmi jendoducho:
- Veci, ktoré musíte urobiť čo najskôr vy sami
- Veci, ktoré môžu počkať
- Veci, s ktorými vám môže niketo pomôcť
- Kto a s čím…
Ak ani potom úzkosť nepominie, povedzte si, že ste urobili všetko, čo je vo vašich silách, máte plán a pokúste sa venovať myšlienky prítomnosti.
2. Ak vnímate, že je to menej konkrétne a o to komplexnejšie, skúste si pocit nepohodlia rozmeniť na drobné.
Počas obyčajných dní musíte predsa:
- Ísť do práce, z práce a pracovať
- Nakupovať, pripravovať jedlo a jesť
- Cvičiť, hýbať sa
- Socializovať sa
- Venovať sa trošku sebe a svojim “veciam”
- Spať….
A tak sa vám to jednoducho všetko zleje do jednej veľkej pravdy… dva dni na oddych je jednoducho málo…
V takom prípade môžete pokojne urobiť to, čo v kroku 1. A teda vziať si pero a papier, pekne si to spísať a poškrtať, čo nie je budúci týždeň nevyhnutné.
3. Niekedy sa dokonca objavia výčitky, že ste nestihli cez víkend všetko ako ste si naplánovali a že ste si nestihli oddýchnuť toľko koľko ste si v piatok mysleli, že si oddýchnuť potrebujete.
Zameňte výčitky za láskavosť k sebe samému a povedzte si, že ste urobili všetko čo sa dalo a čo ste v danej chvíli považovali za dôležité. A je to tak OK. Vyčitať si niečo, čo sme nestihli, nám už nijako nepomôže to zmeniť. Namiesto toho začnite robiť niečo, čo vás poteší a baví a strávte tak príjemný nedeľný večer.
4. Porozmýšľajte, či si toho nenakladáte veľa na plecia.
Ak vám pride nevoľno “len” z predstavy ako vyzerá váš kalendár na budúci týždeň, niečo asi nie je v poriadku. Je na čase prehodnotiť nevyhnutnosť svojej prítomnosti a mieru aktívneho zapojenia sa do aktivít v kalendári.
5. Môžete skúsiť aj jemne prearanžovať niektoré veci v kalendári.
Ak máte tendenciu v piatok popoludní už trošku vypustiť a nechať si to radšej na pondelok ráno, môže to znásobiť pocit nepohodlia. Urobte si aspoň prípravu na pondelňajšie úlohy. Nielen že budete mať ľahšie pondelky ráno, ale aj lepší pocit zo seba a väčšiu dôveru vo svoje schopnosti.
6. Nájdite si v práci “spriaznenú dušu”.
Keď máte priateľov v kancelárii, robí to prácu oveľa znesiteľnejšou a niekedy dokonca príjemnou. Priatelia vám môžu tiež poradiť, ak sa s ničím v práci trápite, pretože viac rozumejú tomu, čím prechádzate.
Plazivý pocit úzkosti, ktorý cítite v nedeľu, môže byť čiastočne produktom doby, v ktorej žijeme a zmeniť to nie je ľahké.
Namiesto toho, aby ste si týmto pocitom nechali ukradnúť celý deň, uznajte ho, prijmite fakt, že sa ho možno nebudete môcť úplne zbaviť, a vráťte svoje myšlienky späť svojim obľúbeným činnostiam a spoločnosti svojich blízkych.
Niekedy môžu byť pocity nepohodlia neodbytné a môžu sa objavovať aj inokedy ako v nedeľu. Môžu byť znakom niečoho hlbšieho, čo je potrebné riešiť. Venujte pozornosť úzkosti, ktorá začína skôr a skôr každý týždeň alebo sa zdá, že nikdy nezmizne, najmä ak sa vyskytuje spolu s inými príznakmi, ako sú napr.:
- Podráždenosť
- Ťažkosti so sústredením
- Emocionálna necitlivosť
- Neutíchajúca únava
Ak sa vám zdá že z nedeľnej úzkosti prechádzate rovno do “modrého pondelka”, ktorý je považovaný za najdepresívnejší deň v roku, a tak ďalej, je čas kontaktovať odborníka.
Ten vám môže pomôcť identifikovať základné spúšťače, ktoré prispievajú k vášmu stresu. Možno žijete či pracujete v prostredí, ktoré je pre vás emocionáne toxické a ani o tom neviete. Možno máte úzkostnú poruchu alebo depresiu a tieto pocity sa maskujú ako “nedeľné strašidlá”.
Aj keď prežívame náročné obdobie nie je nevyhnutné žiť život bez radosti. Nájdite odvahu a požiadajte o pomoc.
Zuzana@burnout.sk
Pridaj komentár